GYROCOPTER NEDİR ?

İspanyalı bir inşaat mühendisi tarafından ilk gyrocopter 1923 yılında yapılmış ve uçurulmuştur. Sözkonusu dönemde uçaklarda çeşitli kazalar ve can kayıpları yaşanmakta idi. Düşük hızda uçuş yapılabilecek bir uçağın nasıl yapılacağı konusunda çalışmalar vardı. Bu çalışmalar sonucunda Juan de la Jierva ilk gyrocopter i yapmış ve uçurmuştur.

Zamanla gyronun rotor sisteminde gelişmeler olmuştur. Gyronun pusher ( arkadan pervaneli ) ve traktör ( önden pervaneli) modelleri bulunmaktadır. Gyrocopterin en büyük özelliği ana rotorun motordan güç almadan dönmesidir. Gyrocopterde önden ve ya arkadan iten bir motor bulunmaktadır ve ana rotor ve paller üzerinden geçen hava akımı rotorun dönmesini sağlamaktadır ( autorotation ).

Uçuş prensipleri daha çok sabit kanada benzemekte, ancak döner kanadın da avantajlarından yararlanmaktadır. Gyrocopterleri helikopterden ayıran başlıca özellik havada sabit duramamasıdır. Sabit durduğu taktirde rotorlar üzerinde hava akışı olmayacaktır. Bu da rotorun yavaşlamasına ve hava aracının irtifa kaybetmesine sebep olacaktır. Ancak buna rağmen düşük hızda uçabilir ve kısa mesafelere iniş yapabilir.

Kalkış esnasında kısa da olsa sabit kanat uçaklar gibi piste ihtiyaç duyar ve belli bir hıza ulaştıktan sonra havalanır. Gyrocopter lerin bir başka özelliği türbülans ve rüzgara karşı duyarlılığının düşük olmasıdır. Bu nedenle extrem hava şartlarında uçuş yapabilirler.


Aşağıda Madmax filminden ve gyronun ilk yıllarından  bazı kareler görülmekte.