Alaçatı Hakkında

İzmir ilinin, Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı beldesi, Çeşme yarımadasının “ince belinde”, rüzgarın kuzeyden güneye, güneyden kuzeye cirit attığı koridorun merkezinde yer alır. Yazın hakim rüzgar olan poyraz Alaçatı 'ya “nefes aldırır”, kışın ise daha çok esen lodos beldede ılık bir iklim oluşturur. Alaçatı 'da rüzgarlı gün sayısı ( yılda 330 gün ile ) Türkiye ortalamasının çok üzerindedir, bu da beldeyi dünyanın en önemli rüzgar surf 'ü merkezlerinden biri yapmıştır.
Kuzeyinde kumsalıyla ünlü Ilıca, güneyinde rüzgar surf'ü klüplerinin olduğu Alaçatı limanı, batısında zeytinlikler ve yeni yeni bağlarla kaplanmaya başlayan Karadağ bulunur. Denizden 3 km. içeride yer alan Alaçatı 'nın denizden yüksekliği ise 16 metre. İzmir 'den 70 km. uzaklıkta olan Alaçatı 'ya, 90 km. uzaklıkta olan Adnan Menderes Havaalanından da ulaşım otoyolla çok kolay. İstanbul 'dan kendi aracıyla yola çıkanlar için Yenikapı - Bandırma feribotundan indikten sonra 340 kmlik bir yol, Balıkesir - Manisa - İzmir üzerinden sizi 4-5 saatte Alaçatı 'ya ulaştırıyor.
Ayrıca Alaçatı 'ya Varan ve Ulusoy firmalarının düzenli otobüs seferleri var. İzmir 'den Alaçatı 'ya otobüsle ulaşmak için ise İzmir Garaj 'dan veya Üçkuyular Garaj 'dan Çeşme Seyahat otobüsüne binmeniz yeterli, 1 saat içinde Alaçatı'dasınız.